Łazienka od A do Z: Poradnik remontu i wyposażenia

Remont łazienki to jedno z bardziej czasochłonnych i kosztownych zadań, jednak pozwala na stworzenie funkcjonalnego i estetycznego wnętrza, które będzie służyć przez wiele lat. W artykule znajdziesz poradnik krok po kroku dotyczący remontu oraz wyposażenia łazienki.

Planowanie i przygotowania

Przed przystąpieniem do remontu warto dobrze przeanalizować, jak ma wyglądać ostateczny efekt, jakie wyposażenie jest potrzebne oraz ile mniej więcej czasu i pieniędzy należy zainwestować. Należy również zadbać o odpowiednią ilość materiałów, narzędzi i akcesoriów. Wśród tych ostatnich niezbędny będzie między innymi młotek, wiertarka, poziomica, pistolet do kleju, szpachelka, gąbka szlifierska, farby, kafelki, fugi i wiele innych.

Demontaż i usuwanie starej wykładziny

Pierwszym krokiem podczas remontu łazienki jest demontaż starej wykładziny, a także mebli, umywalek, toalety i kabiny prysznicowej. W przypadku starszych budynków może okazać się, że do hermetyzacji łazienki użyto azbestu, który należy usunąć przez specjalistów. W przypadku usuwania płytek zaleca się ostrożność i stosowanie odpowiednich narzędzi, aby nie uszkodzić ścian ani podłogi.

Prace wykończeniowe

Kolejnym etapem remontu łazienki jest wykańczanie ścian oraz podłogi. Wszystko zależy od preferencji, jednak coraz częściej stosuje się kafelki jak i farbę, która pozwala na wiele aranżacji. Fuga łącząca płytki powinna być odpowiednio wykonana, by zapobiec mokrej szparze, która jest idealnym miejscem na rozwój bakterii i grzybów.

Wyposażenie łazienki

Wyposażają łazienkę należy brać pod uwagę przede wszystkim funkcjonalność, ale również stylistykę. Przede wszystkim trzeba wybrać umywalkę, toaletę, wannę lub kabinę prysznicową oraz szafki depozytowe. Coraz częściej stosowane są również meble łazienkowe na wymiar, które pozwolą dopasować można do indywidualnych potrzeb i wymagań. Odpowiednie dodatki jak lustra, kosze na pranie, ręczniki, szlafroki oraz dywaniki dopełnią cały projekt.

Oświetlenie i akcesoria łazienkowe

Oświetlenie w łazience jest bardzo istotne, ponieważ pozwala na uzyskanie odpowiedniej atmosfery i widoczności. Należy pamiętać, aby umieścić oświetlenie w miejscach, gdzie jest ono niezbędne, jak i wybierać odpowiednie rodzaje żarówek. Oprócz oświetlenia warto pomyśleć o akcesoriach łazienkowych, takich jak uchwyty na ręczniki, haczyki, drążki prysznicowe, dozowniki na chemię, a także kosze na bieliznę.

Podsumowanie

Remont łazienki jest zadaniem wymagającym dużo czasu, pracy, a także nakładów finansowych. Jednak po wykonaniu kilku kroków i wyposażeniu łazienki w odpowiednie akcesoria pozwoli na cieszenie się pięknym wnętrzem, które będzie odzwierciedlać nasze preferencje i potrzeby.