Płyta OSB – jak się sprawuje w warunkach suchych?

Wśród materiałów drewnopochodnych na co dzień wykorzystywanych w budownictwie, wykończeniu wnętrz oraz produkcji mebli, bardzo dużą popularnością cieszą się płyty OSB. Podział tych płyt na cztery modele ze względu na ich parametry techniczne oraz wytrzymałość sprawia, że jesteśmy w stanie dobrać taki materiał, który idealnie odpowie na nasze potrzeby. Płyty OSB doskonale sprawdzają się zarówno w warunkach wilgotnych oraz warunkach suchych, a od tego, gdzie je wykorzystamy, zależy numeracja płyty którą kupimy.

Płyta OSB to wdzięczny aranżacyjnie materiał, który powstaje w wyniku połączenia ze sobą mniejszych płyt powstałych z drewnianych wiórów. Wszystko połączone jest mocnym spoiwem w postaci żywicy lub kleju syntetycznego, zależnie od rodzaju płyty. Już najtańsze dostępne na rynku opcje, czyli płyty OSB 1 świetnie sprawdzą się w warunkach suchych. Produkty te mają bardzo ogólne zastosowanie, a ich zaletą jest niska cena w zestawieniu potencjałem wykorzystania tych płyt w codziennej pracy.

Gdzie możemy wykorzystywać płyty OSB?

Dwa najniższe modele płyt, czyli te o numeracji 1 i 2, doskonale sprawdzają się we wnętrzach budynków. Mają mniejsze parametry wytrzymałościowe, ale w środowisku suchym zdecydowanie spełnią swoje zadanie. Musimy jednak pamiętać o tym, że płyty te są bardzo podatne na chłonięcie wilgoci, dlatego warto je wcześniej zaimpregnować. W ten sposób zwiększyć ich odporność na wilgoć oraz wydłużymy żywotność samych materiałów. Dzięki temu ograniczymy koszty remontów lub wymiany poszczególnych elementów.

Płyty OSB o numeracji 3 i 4 powodzeniem możemy stosować również na zewnątrz budynku, ponieważ są specjalnie przygotowane pod kątem pracy w wilgotnych warunkach. Już w fazie produkcji w płyty wmontowana jest sklejka wodoszczelna, a samo łączenie poszczególnych elementów wykonywane jest z wykorzystaniem więcej niż jednego spoiwa. W ten sposób znacznie zwiększa się również wytrzymałość tych płyt, dlatego są zdolne do przenoszenia dużych obciążeń oraz sprawdzają się w bardzo wymagających miejscach. Obie te płyty świetnie spiszą się również w suchych warunkach.