Efektowne tapety: Jak wykorzystać je w aranżacji wnętrz

Mariański Interior Design

Znakomite wzory na tapetach to coraz bardziej popularny element dekoracyjny w aranżacji wnętrz. Bez wątpienia tego typu dekoracja może znacząco urozmaicić i przejąć kontrolę nad wystrojem każdego pomieszczenia. Efektywna tapeta to doskonały sposób na dodanie do wnętrza niepowtarzalnego stylu.

Spoglądając wstecz, najlepszą opowiedzią jest trend związanym z tapetami, który miał swoje apogeum w latach 80-tych poprzedniego wieku. Wówczas najmodniejsze były minimalistyczne, geometryczne wzory oraz kolorystyka, bazująca na odcieniach czerni, bieli i szarości.

Obecnie motywy na tapetach są znacznie bardziej zróżnicowane. Zarówno jeśli chodzi o kolory, jak i wzory. Pojawiły się propozycje o bardziej subtelnych kształtach, a także te awangardowe, odważne i łamiące konwencje.

Jak zatem wykorzystać tapety w celu uzyskania interesujących i wyjątkowych aranżacji w naszych wnętrzach? Oto kilka praktycznych porad od profesjonalistów:

1. Dobrze dopasuj styl tapety do wnętrza

Tapeta powinna być dobrze dopasowana do stylu pomieszczenia, w którym ma się znaleźć. W przypadku, gdy nasze mieszkanie posiada jednolity minimalizm i prostotę w aranżacji, geometria na tapetach bardzo dobrze wpisze się w to podejście. Natomiast jeśli mamy na myśli bardziej klasyczne lub rustykalne wnętrze, bardziej wskazane będą tapety o motywach roślinnych lub zwierzęcych.

2. Właściwe ułożenie tapety

Odpowiednie ułożenie tapety to połowa sukcesu. Pamiętajmy, że im większa róznica pomiędzy poziomem pomieszczenia, a szerokością wzoru, tym większy efekt przechyłu może być widoczny. Dlatego decydując się na tapetę z dużymi motywami, należy wziąć pod uwagę wysokość stropu, szerokość pokoju oraz pozostałe elementy wystroju.

3. Nie obawiaj się motywów na tapetach

Jeśli masz wrażenie, że tapeta z mocnym wzorem będzie przytłaczająca, zastosuj ją tylko na jednej ścianie. W ten sposób uzyskasz interesujący efekt przeciwstawienia i wzbogacisz swoją aranżację o ciekawy detaliczny akcent.

4. Graj kolorem

Nie bój się eksperymentować z kolorami na ścianach. Tapety pomogą nam w urozmaiceniu kolorystyki i nadaniu pomieszczeniu wyjątkowego stylu. Dołóżmy odrobinę odwagi i postawmy na śmiałe połączenia kolorystyczne lub zastosujmy motywy, które nie tylko wniosą do pomieszczenia odrobinę ciepła, ale też stworzą w nim zupełnie nową atmosferę.

5. Wprowadź ciepło

Wybierając tapetę, zwróćmy uwagę nie tylko na wygląd wzoru, lecz także materiał, z którego została wykonana. Dostępne są różne rodzaje tapet, a każda z nich posiada indywidualne właściwości. Na przykład tapety z tkaniny lub z papieru historycznie kojarzą się z elegancją, podczas gdy …

Podsumowując, odpowiednio dobrane tapety to doskonały sposób na dodanie do wnętrza niepowtarzalnego stylu i urozmaicenie aranżacji. Warto podpatrywać nowe trendy i najnowsze inspiracje wnętrzarskie, jednak zawsze pamiętając o zachowaniu indywidualnego stylu, który odzwierciedla nasze upodobania i charakter.